Kan inte nå servern

Bing & Grøndahl

(Danmark, Född 1853)
Bing & Grøndahl
(Danmark, Född 1853)

BING & GRØNDAHL, servis, 52 delar, porslin, "Måsen".

10 tallrikar 24,5 cm
12 assietter 17,5 cm
14 kaffekoppar med fat, diameter fat 13,5 cm
2 fat diameter 9 cm
1 askfat längd 8,7 cm
1 lövformat fat längd 24,5 cm
1 ovalt fat längd 34,5 cm
1 runt fat diameter 32 cm
1 fat med hänklar längd 27 cm
1 skål diameter 22 cm
1 kaffekanna höjd 25 cm
1 gräddkanna höjd 10 cm
1 sockerskål med lock höjd 10 cm
1 terrin med lock höjd 18 cm
1 vas höjd 7,5 cm
1 vas höjd 16 cm
2 ljusstakar höjd 5 cm

En extra kaffekopp medföljer.

Andrasortering. 2 kaffefat med nagg.

Formgivare

Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
3 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.