1240495
KAFFESERVIS, 28 delar, porslin, Rörstrand.
Kaffeservis, 28 delar, porslin, rörstrand.

Godronnerade med blå dekor av pittoreska vyer samt förgyllning. Vissa delar märkt 519 RYSS.
11 kaffekoppar med fat, fatens diameter 13,3 cm
2 mindre kaffekoppar med fat, fatens diameter 12,5 cm
11 tekoppar med fat, höjd kopp 8,5 cm, fatens diameter 15,6 cm

1 kaffekanna höjd 22 cm
1 gräddkanna höjd 12 cm
1 skål diameter 14 cm
1 skål på fot diameter 12 cm

5 extra kaffefat medföljer
2 extra tekoppar medföljer, varav en med nagg och en med spricka.

1 kaffekopp med spricka. Gräddkannan med lagad hänkel. Den större skålen med mindre nagg. Dekor och förgyllning ställvis nött.

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Utropspris
1 500 SEK