1240770
Edgar Böckman
(Sverige, 1890-1981)
Edgar bÖckman, urna, "rouge flambé", höganäs 1920-tal.

EDGAR BÖCKMAN, urna, "rouge flambé", Höganäs 1920-tal.

Keramik, lysterglasyr i rödbrunt och gråblått, signerad och märkt med fabriksstämpel. Höjd 27,5 cm, diameter ca 27,5 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77

Utropspris
3 000 SEK