Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Stig Jonzon

(Sverige, 1913-1987)
Stig Jonzon
(Sverige, 1913-1987)

STIG JONZON, olja på duk, signerad och daterad 1954

"Västerlånggatan mot norr" - Gatuvy från gamla Stan, Stockholm, 74 x 60 cm

Obetydligt ytslitage.

Konstnär

Stig Jonzon var elev hos den kände målaren Ivan Hoflund i Kalmar under åren 1931-32. Han företog många resor under åren för att studera måleri, bl a till Paris.
Hans målningar ställdes ut på flertalet gallerier och konstutställningar i Sverige under åren. Han har också deltagit i flertalet samlings- och grupputställningar i Lyon och Paris under bl a 1950-talets början. 1952 erhöll han på en utställning i Paris utmärkelsen "Mention Honorable". Han har för offentlig miljö också utfört väggmålningar.
Hans måleri finns representerat i bl a konung Carl XVI Gustavs samlingar, Palais de S:t Pierre, Musée Municipale de Lyon m fl.

Utropspris
4 000 SEK

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13