Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Modern Art Online

Temaauktionen Modern Art Online presenterar en rad verk av våra svenska modernister Einar Jolin, Sigrid Hjertén, Halmstadgruppens Axel Olson, Esaias Thorén och Sven Jonson samt internationell grafik av bl.a Alexander Calder och Sonya Delaunay. Även ett antal mindre kända konstnärer är inkluderade i detta urval av djärva landskap, färgstarka stilleben och personliga porträtt. Auktionen förhöjs av Lars Englunds storslagna skulptur "Pro pars Toto".

Föremålen kommer att visas tillsammans med temaauktionen Josef Frank
och Swedish Art Glass den 18–22 februari på
Bukowskis, Berzelii Park 1. Öppet vardag: 11–17, lördag 11–16

36 föremål
OLLE BONNIÉR, olja på pannå signerad och daterad 1958.
Slutpris
14 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
BENGT LINDSTRÖM, olja på duk. Signerad.
Slutpris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, olja på duk, signerad och daterad -36.
Slutpris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
ESAIAS THORÉN, olja på pannå signerad och daterad -56.
Slutpris
27 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
PELLE ÅBERG, olja på pannå, signerad.
Slutpris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
NILS NILSSON, olja på duk.
Utropspris
22 000 SEK
AXEL OLSON, olja på duk, signerad.
Slutpris
11 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BENGT LINDSTRÖM, olja på duk, signerad.
Slutpris
14 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SIGRID HJERTÉN, gouache & akvarell, signerad.
Slutpris
33 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
KARIN PARROW, olja på duk, signerad.
Slutpris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, tempera på papper/pannå, signerad.
Slutpris
25 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KAI FJELL, färglitografi, 1948, signerad 297/350.
Slutpris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
KAI NORAMIES, skulptur, brons, signerad.
Slutpris
16 722 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ALBIN AMELIN, olja på duk, signerad Amelin och daterad -41.
Slutpris
68 000 SEK
Utropspris
42 000 SEK
ALY BEN SALEM, gouache på papper, signerad.
Slutpris
50 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
PETER DAHL, akvarell, signerad.
Slutpris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
TOR BJURSTRÖM, olja på duk, signerad Bjurström.
Slutpris
46 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK