Ett samlarhem från Bergslagen

Bukowskis har fått förtroendet att sälja en privatsamling från Bergslagen. Samlaren som var född på 1930-talet i Bergslagen hade ett stort och genuint intresse för antikviteter, hjärtat klappade särskilt varmt för tenn, allmoge, bonadsmålningar, antika nycklar och lås samt fajanser från Östersjöområdet. Han var en akademisk samlare vilket blir tydligt när man tittar på den rika fajanssamlingen från 1700-talet som innehåller rariteter från både Rörstrand, Marieberg och inte minst Stralsund i Svenska Pommern. Samlingen har skapats under fem decennier och innehåller även vackra 1700-tals möbler, dalahästar, dosor, silver, dryckeskärl såsom bägare, stånkor och ölgåsar.

131 föremål
PUTTO, 1700/1800-tal.
PUTTO, 1700/1800-tal.

Utropspris
5 000 SEK
FAT, fajans. 1700-tal.
FAT, fajans. 1700-tal.

Utropspris
1 500 SEK
HÄNGSKÅP, 1800-tal.
HÄNGSKÅP, 1800-tal.

Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1800-tal.
SPEGEL, rokokostil, 1800-tal.

Utropspris
2 000 SEK
HÄNGSKÅP, 17/1800-tal.
HÄNGSKÅP, 17/1800-tal.

Utropspris
4 000 SEK
ÖLGÅS, 1800/1900-tal.
ÖLGÅS, 1800/1900-tal.

Utropspris
2 000 SEK