Contemporary Art online

Måleri, fotografi, collage, teckningar och väggobjekt – samtidskonsten innehåller en otroligt stor variation av material och uttryck. Vårens upplaga av temaauktionen Contemporary Art Online är full av intressant samtida konst i olika tekniker, utvalda av Bukowskis specialister. Här samsas verk av välkända konstnärer som Ola Billgren, Nathalia Edenmont, Esko Männikkö och Åke E:son Lindman med nyare bekantskaper som Jesper Waldersten, Joakim Ojanen och Ysabel LeMay. Auktionen är ett populärt komplement till Bukowskis samtida slagauktion Contemporary Art & Design som hålls två gånger varje år.

30 föremål
KEN LUM, olja på pannå signerad och daterad 1987 a tergo.
Slutpris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
FREDRIK HOFWANDER, Utan titel.
Utropspris
25 000 SEK
OLA BILLGREN, olja på duk, signerad och daterad -62.
Slutpris
45 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
JESPER WALDERSTEN, tusch på papper, signerad Waldersten.
Slutpris
19 550 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JACOB DAHLGREN, väggobjekt i lackerat trä, signerad.
Slutpris
45 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
CARL HAMMOUD, teckning signerad och daterad 2007 a tergo.
Slutpris
11 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
EVA LÖFDAHL, väggobjekt. Signerad a tergo.
Slutpris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK