John Jon-And – färgstark modernist och briljant karikatyrist

John Jon-And (1899-1941) var en av sin tids mest tongivande konstnärer. Han hade kontakt med de flesta kända profiler inom Sveriges kulturliv under 1920-30 talet och avbildade många av dem, han fick också en beställning av självaste kung Gustav V. Jon-And var populär och eftertraktad på många sätt och hade en självklar stor roll i dåtidens kändis- och kulturscen.

Jon-And studerade i Göteborg och Paris och genomförde resor i bland annat Tyskland, Frankrike, Italien och USA (där han även var bosatt under en tid). Intresset för måleri (men även teater och scendekorationer) grundlades tidigt. Han började sina målarstudier på Valands målarskola i Göteborg och fortsatte sedan hos Le Fauconnier i Paris. Efter Paristiden åkte John och hans fru Agnes på åtskilliga resor för att måla, till Holland, Tyskland, Frankrike, Italien, England och USA. Under sina år i Sverige bodde paret växelvis i Stockholm och i sitt hus på västkusten (Vid Källviken nära Fiskebäckskil).

Jon-And var en av våra första modernister som redan 1915 visade en ovanlig djärvhet i sitt måleri. I hans konst kan man även tydligt se hans inspiration från konstnärsvännerna Gabriele Münter och Wassily Kandinsky.

Jon-And blev också den store uppskattade teater- och scendekoratören i Sverige. För Karl Gerhard, bland andra, utförde Jon-And flera dekorationer till teatrar i Göteborg, Dramaten och Operan i Stockholm.

Jon-Ands humor syns tydligt i hans karikatyrer, teckningar och etsningar. Efter John Jon-Ands död arrangerades en stor minnesutställning på Nationalmuseum 1944 i Stockholm och som året därpå även visades på Konsthallen i Göteborg.

John Jon-And är representerad på de flesta stora museerna i Sverige och spelar en central roll i den svenska modernismen.

Bild: John Jon-And i sin ateljé

40 föremål
JOHN JON-AND, blandteknik på papper. Stämpelsignerad.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOHN JON-AND, tuschteckning. Stämpelsignerad.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHN JON-AND, tusch på papper. Stämpelsignerad.
Slutpris
5 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOHN JON-AND, pastell. Stämpelsignerad.
Slutpris
2 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JOHN JON-AND, tusch och krita på papper, signerad Jon-And.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOHN JON-AND, sepiateckning, stämpelsignerad.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOHN JON-AND, rödkrita. Stämpelsignerad.
Slutpris
2 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHN JON-AND, tusch. Stämpelsignerad.
Utropspris
4 000 SEK
JOHN JON-AND, akvarell, stämeplsignerad.
Utropspris
3 000 SEK
JOHN JON-AND, kolteckning, stämpelsignerad.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOHN JON-AND, kolteckning. Stämpelsignerad.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHN JON-AND, akvarell på papper, stämpelsignerad.
Slutpris
2 050 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOHN JON-AND, olja på pannå. Signerad Jon-And.
Slutpris
22 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK