Kan inte nå servern

Einar Jolin

(Sverige, 1890-1976)
Einar Jolin
(Sverige, 1890-1976)

EINAR JOLIN, akvarell på papper, signerad Einar Jolin och daterad Arild 5. Aug 1930.

Sittande flicka på klippa - motiv från Arild. Dagermått 34 x 50 cm.

Ej examinerad ur ram.

Övrig information

Sommaren 1908 bodde Einar Jolin med en luspank Isaac Grünewald på Hotell Arild. Enligt sägnen kom Isaac Grünewald aldrig tillbaka till Arild, eftersom han helt sonika smet från sin egen hotellnota. Einar Jolin blev dock en flitig stamgäst i Arild under 1920- och 1930-talen. Jolin inspirerades av de betagande miljöerna både på Kullahalvön och Bjärehalvön och utförde ett flertal målningar med skånska landskap, fiskare och badgäster.

”Att se landskapet genom konstnärens öga. Kullahalvöns dramatiska natur och storartade utsikt upptäcktes konstnärligt redan i början av 1800-talet. Logi kunde målarna få i det pittoreska fiske-läget Arild.
Gustaf Rydberg var bara en av många som anslöt sig till Arilds skandinaviska konstnärskoloni – en mindre motsvarighet till den i Skagen på andra sidan Kattegatt. Till Arilds mest namnkunniga målare hör Alfred Wahlberg, P S Krøyer, Richard Bergh och Einar Jolin.”
Ur Dagens Nyheter 19/7 2015

Einar Jolin utförde ett stort antal porträtt under sin karriär, både spontana porträtt av intressanta kvinnor och konstnärsvänner, men framför allt beställningsporträtt åt societeten. Denna sommarbild tillhör med stor sannolikhet den förstnämnda kategorin.

Porträttet målades i Arild 1930, under en av Einar Jolin många semestrar på Kullahalvön. Kvinnan på bilden sitter avspänt och harmoniskt i gröngräset i Arild, med en finurlig och drömsk blick. Det somriga landskapet i bakgrunden balanserar kompositionen.

Porträttet ger prov på Jolins egen tolkning av expressionismen, där han med en blond frisk palett och ett charmigt naivt uttryck fångar den avbildade kvinnan på ett personligt sätt. Här finns också en lättsam och naturlig snabbhet i penselarbetet, långt ifrån den saklighet som senare ska bli hans signum.

Auktionens akvarell är ett lysande exempel på hur Jolin kunde kombinera elegans med spontanitet och friska kulörer. En tid efter denna målnings tillkomst, i början på 1930-talet, börjar Einar Jolins måleri istället domineras av eleganta gråtoner.

Konstnär

Einar Jolin (1890-1976), bildkonstnär, föddes och dog i Stockholm. Han studerade vid Tekniska skolan, Konstnärsförbundets skola och Academie Matisse. Han var en expressionist med förkärlek åt det naiva måleriet och var god vän med Sigrid Hjertén, Isaac Grünewald och Nils von Dardel. Bland flera stora museer i Norden finns han representerad vid Nationalmuseum, Moderna Museet i Stockholm, Malmö Museum, Nasjonalgalleriet i Oslo och Statens Museum for Kunst i Köpenhamn.

Mer än någon annan följde Jolin Matisses uppmaning att konsten skulle bjuda på ”lyx, lugn och vällust”. Konstverket skulle vara ett smycke, utstråla harmoni och skönhet. Vid tiotalets mitt gör han några av sina allra finaste målningar. Han målar stadsutsikter från Söders höjder, folklivsbilder från de elegantare kvarteren, modeller och kvinnoporträtt. Jolin blev Stockholmsmålaren framför andra. Ett motiv som han ständigt återgav var utsikten från ateljén vid Katarinaberget, alltid en söndagsstilla storstad. Alla oväsentligeter är bortskalade. De stiliserade formerna förmedlar i mjuka milda färger ett rent, elegant uttryck. Han har utfört många porträtt och stilleben med östasiatiska föremål.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
35 000
S
E
K
3 106
E
U
R
3 241
USD
Utropspris
25 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (25 bud)
7
A
5 jul 2020 20:09
35 000 SEK
6
5 jul 2020 20:09
34 000 SEK
7
A
5 jul 2020 20:08
33 000 SEK
6
5 jul 2020 20:08
32 000 SEK
7
5 jul 2020 20:07
31 000 SEK
6
5 jul 2020 20:06
30 000 SEK
7
A
5 jul 2020 20:06
29 000 SEK
6
5 jul 2020 20:06
28 000 SEK
7
A
5 jul 2020 20:05
26 000 SEK
8
5 jul 2020 20:05
25 000 SEK
7
5 jul 2020 19:32
24 000 SEK
4
5 jul 2020 18:00
23 000 SEK
6
A
5 jul 2020 17:58
22 000 SEK
4
5 jul 2020 17:58
22 000 SEK
6
5 jul 2020 13:29
21 000 SEK
4
27 jun 2020 17:28
20 000 SEK
3
27 jun 2020 9:40
19 500 SEK
5
27 jun 2020 9:11
18 000 SEK
3
27 jun 2020 8:58
16 000 SEK
4
27 jun 2020 8:57
15 000 SEK
3
26 jun 2020 20:29
14 000 SEK
2
26 jun 2020 16:33
13 000 SEK
1
26 jun 2020 16:27
12 000 SEK
2
26 jun 2020 15:39
11 000 SEK
1
26 jun 2020 14:56
10 000 SEK
Alla tider är i CEST
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice