Olof Löfvander, saltkar, ett par, silver, Luleå 1783. Rokoko.

Invändigt förgyllda. Ovala, på helslagen for, dekor av svängda knäckar samt stiliserade istappar längs mynningskanten. Saltspadar i förgyllt silver, av Johan Petter Grönvall, Sthlm 1824, medföljer. Längd 9,5 cm, vikt 132 gram.

Obetydligt slitage.

Enklare saltkar från 1800-talet i "Lapphuseet", Silvermuseet.

Klubbat pris
22 000
2 132
2 439
Utropspris
20 000 SEK
Budhistorik (19 bud)
8
5 jul 2020 18:11
22 000 SEK
5 jul 2020 18:11
21 000 SEK
8
5 jul 2020 18:10
20 000 SEK
5 jul 2020 18:10
20 000 SEK
8
5 jul 2020 18:09
18 500 SEK
5 jul 2020 18:09
18 000 SEK
8
5 jul 2020 18:09
17 000 SEK
5 jul 2020 18:09
16 500 SEK
8
5 jul 2020 18:08
16 000 SEK
5 jul 2020 18:05
12 500 SEK
5 jul 2020 11:41
10 000 SEK
4 jul 2020 19:35
7 000 SEK
2 jul 2020 16:54
5 000 SEK
30 jun 2020 18:53
4 700 SEK
30 jun 2020 10:43
4 500 SEK
27 jun 2020 18:39
4 000 SEK
27 jun 2020 16:31
3 000 SEK
27 jun 2020 13:47
2 500 SEK
26 jun 2020 23:39
2 000 SEK