Selected Antiques

Temaauktionen ”Selected Antiques” innehåller föremål från flera sekler från 1700-tal t.o.m 1800-tal, bl.a. gustavianska möbler och högklassiga stilmöbler från 1800-talet. Konsten består av bland annat några fina 1700-tals teckningar, ett landskap med fiskar på stranden i Willem Ormeas art och Ester Almqvists finstämda motiv från Kalmar daterad 1918. Trevliga mindre föremål av tenn, glas, porslin och silver finns också liksom vackra smycken. Utforska även ett brett utbud av utsökta mattor.

Fråga oss om du vill veta mer om föremålen eller vill ha råd inför budgivning.

36 föremål
KONSOLBORD, tidigt 1800-tal, Sengustavianskt.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
WILLEM ORMEA, hans art. Osignerad. Uppfodrad duk 46 x 60 cm.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SPEGEL, rokoko, 1700-tal.
SPEGEL, rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
15 050 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SAMLING BÄGARE, 4 st, silver, Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Carl Nyström, sockerruska, silver, Stockholm 1961.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin med märke.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VAS, porslin. Kina, 1900-tal med Guangxus märke.
Klubbat pris
9 101 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BYRÅ, senbarock, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
7 220 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SERVERINGSFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LORENSZ GEORG WEIS, gräddkanna, silver, Norrköping 1810.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TEDOSA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 221 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PRAKTFAT, majolika. Italien, 1800-tal, Historismus.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SKRIVBORD med UPPSATS, barock, 1700-tal.
Klubbat pris
4 527 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KARMSTOLAR ett par, 1800-talets slut. rokokostil.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK