168
1236163

ÅKDYNA, "Träd och timglas", rölakan, ca 101,5 x 50,5 cm, Skytts eller Oxie härad, Skåne omkring 1800. Monterad.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
526 - 701 EUR
547 - 729 USD
Klubbat pris

Terrakottafärgad botten med polykroma mönster av stiliserade träd, timglasliknande ornament, blommor, två hästar och signatur KHD. Viggmönstrad bård.

Något blekt. Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, smärre skador och malskador, lagningar, ivävningar. Delar av bården kompletterad.

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Häft, 1, Malmö 1916, färgplanscher 14, 42, text sid 21, 30.