Gunnar Berndtson

(Finland, 1854-1895)
Gunnar Berndtson
(Finland, 1854-1895)

GUNNAR BERNDTSON, Olja på duk uppfäst på papp-pannå 35 x 24 cm. Sign.

"Man på klippan". Signerad GB. Enligt påskrift a tergo utförd 1871 eller 1872. Olja på duk uppfäst på papp-pannå 35 x 24 cm.

Skrapmärken, krackelyr, obetydlig ytsmuts.

Åbo konstmuseum, Åbo, "Gunnar Berndtson", 28 maj - 30 augusti 1998; Hämeenlinna konstmuseum, Tavastehus (Hämeenlinna), "Gunnar Berndtson", 5 september - 25 oktober 1998.

Klubbat pris
28 000
2 454
2 552
Utropspris
35 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
29 jun 2020 5:39
28 000 SEK
29 jun 2020 5:39
25 000 SEK
29 jun 2020 5:35
10 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801