1221380
APPLIQUER, för tre ljus, ett par, 1700-talets slut, sannolikt Gustavianska.
Appliquer, för tre ljus, ett par, 1700-talets slut, sannolikt gustavianska.

Förgylld brons. Krönande urna med eldslåga. Svängda bladornerade ljusarmar. Nedtill lagergirlanger. En märkt med inventarienummer "99[4?]9 2600900". Höjd 46 cm.

En ljusarm lagad, borrade för el. En med lös topp.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - C11

Litteratur: Ottomeyer-Pröschel: " Vergoldete Bronzen ", München 1986, del I,sid. 175. Jämför plansch 3.5.6. Jämförbara snarlika exemplar i samlingarna på Stockholms slott samt på Drottningholms slott.

Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas

2 dagar 1 timme
6 700
641
718
Utropspris
15 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 6 900 SEK. Läs mer.
Budhistorik (4 bud)
30 jun 20:09
6 700 SEK
27 jun 10:47
6 500 SEK
26 jun 20:20
1 200 SEK
26 jun 16:07
300 SEK