APPLIQUER, för tre ljus, ett par, 1700-talets slut, sannolikt Gustavianska.

Förgylld brons. Krönande urna med eldslåga. Svängda bladornerade ljusarmar. Nedtill lagergirlanger. En märkt med inventarienummer "99[4?]9 2600900". Höjd 46 cm.

En ljusarm lagad, borrade för el. En med lös topp.

Litteratur: Ottomeyer-Pröschel: " Vergoldete Bronzen ", München 1986, del I,sid. 175. Jämför plansch 3.5.6. Jämförbara snarlika exemplar i samlingarna på Stockholms slott samt på Drottningholms slott.

Klubbat pris
10 000
899
949
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
5 jul 2020 18:01
10 000 SEK
5 jul 2020 17:12
8 000 SEK
27 jun 2020 10:47
6 500 SEK
26 jun 2020 20:20
1 200 SEK
26 jun 2020 16:07
300 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61