Föremål med proveniens Kung Oscar och Drottning Sophie. Ljusstakar, ett par, bägare, sigillstämpel och telegram.

Ljusstakarna av silver i nyrokoko, av Gustaf Möllenborg Feron, Stockholm 1881, med punsad minnestext: Till Anders Holmgren på Silverbröllopsdagen 30/10 1883 från Konung Oscar och Drottning Sophie.
Bägaren, silver, delvis förgylld, på räfflad fot, av Carl Lemon dä, Uppsala 1739, med gravyr på livet: Till Kammartjänaren Holmgren på silfverbröllopsdagen 30/10 1883 från Kronprinsen Oscar Gustaf Adolf.
Sigillstämpel för Sophie.
Telegram från drottning Sophie.
Ljusstakar, höjd 28 cm.
Bägare, höjd 13 cm, vikt 208 gram.

Föremålen med slitage. En ljusstake med buckla, en ljusstake saknar fyllning.

Proveniens

Gåvor från Kung Oscar II och Drottning Sophie samt från Kronprinsen Oscar Gustaf Adolf till Holmgren samt telegram till Anders Holmgren’s änka.

Klubbat pris
9 088
806
850
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (32 bud)
5 jul 2020 17:25
9 088 SEK
5 jul 2020 17:24
8 888 SEK
5 jul 2020 17:24
8 800 SEK
5 jul 2020 17:24
8 600 SEK
5 jul 2020 17:24
8 400 SEK
5 jul 2020 17:13
8 200 SEK
5 jul 2020 17:13
8 000 SEK
5 jul 2020 17:12
7 600 SEK
5 jul 2020 17:12
7 400 SEK
5 jul 2020 17:12
7 200 SEK
5 jul 2020 17:12
7 000 SEK
5 jul 2020 17:10
6 800 SEK
5 jul 2020 17:10
6 600 SEK
5 jul 2020 17:10
6 400 SEK
5 jul 2020 17:10
6 200 SEK
5 jul 2020 17:09
6 000 SEK
5 jul 2020 17:09
5 800 SEK
5 jul 2020 17:09
5 400 SEK
5 jul 2020 17:09
5 200 SEK
5 jul 2020 17:08
5 000 SEK
5 jul 2020 17:08
4 800 SEK
5 jul 2020 17:05
4 600 SEK
5 jul 2020 17:05
4 400 SEK
4 jul 2020 23:58
4 200 SEK
4 jul 2020 23:58
4 000 SEK
4 jul 2020 16:28
3 600 SEK
4 jul 2020 12:53
3 400 SEK
3 jul 2020 14:55
3 200 SEK
30 jun 2020 18:02
3 000 SEK
29 jun 2020 20:23
2 500 SEK
27 jun 2020 20:58
1 111 SEK
27 jun 2020 19:25
1 000 SEK