Arne Jones E1299

Wilhelm Wagenfeld

(Tyskland, 1900-1990)
Wilhelm Wagenfeld
(Tyskland, 1900-1990)

WILHELM WAGENFELD, servis, Jenaer Glaswerk, Schott & Gen, Tyskland.

6 höga tekoppar med fat, höjd ca 5,5 cm.
Tekanna, höjd ca 11,5.
Gräddkanna
Sockerskål
Assietter 8 st.
Stort fat. Diameter 28 cm.
Märkta.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Rolf Walters samling

1 000
95
109
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (8 bud)
25 sep 2020 21:40
1 000 SEK
25 sep 2020 21:39
900 SEK
23 sep 2020 12:50
800 SEK
23 sep 2020 0:37
722 SEK
22 sep 2020 22:25
672 SEK
19 sep 2020 21:18
622 SEK
18 sep 2020 11:03
500 SEK
16 sep 2020 22:32
350 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60