Dining In

Dining In är en temaauktion som hyllar matupplevelser i alla dess former. Temats eklektiska innehåll sträcker sig genom tre århundraden och erbjuder så väl porslin, silver och glas som möbler och design. I tider där möjligheten att njuta av restaurangupplevelser är något begränsad ger detta tema den perfekta möjligheten att förhöja måltidsupplevelsen i sitt eget hem.

Temaaauktionen pågår mellan 15 - 25 september.

167 föremål
KUVERTTALLRIKAR, 12 st, tenn, bl a 1960.
2 750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KÅSA, miniatyr, allmoge, 1700-tal.
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VINGLAS 10 st., sekelskiftet 18/1900.
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VODKASET, glas, 1800-talets slut.
170 EUR
Utropspris
150 EUR
FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DRICKSGLAS, 6 st, Riihimäen Lasi 1950-tal.
75 EUR
Utropspris
150 EUR
FAT, tre stycken, fajans, 1800-tal.
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
COSTERS, 4 st, nysilver, England, tidigt 1900-tal.
400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPETSGLAS. 1700/1800-tal.
750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅL, silver MEMA, Lidköping 1988.
2 815 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CG Hallberg, gallerskålar, ett par, silver, Stockholm 1912.
3 650 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
TÅRTSPADE, silver, Stockholm 1854.
140 EUR
Utropspris
150 EUR
SELTERGLAS, 7 st, 1800/1900-tal.
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DUK SAMT 21 SERVETTER, linnedamast.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DUK, hellinne, "Gästabud", Klässbols Linneväveri.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DRICKSGLAS, 18 st, 1910-20-tal.
145 EUR
Utropspris
200 EUR
DUKAR, 1+1 st samt 12 st SERVETTER, linnedamast.
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SAMOVAR, koppar, tidigt 1800-tal.
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK