Kan inte nå servern

Dining In

Dining In är en temaauktion som hyllar matupplevelser i alla dess former. Temats eklektiska innehåll sträcker sig genom tre århundraden och erbjuder så väl porslin, silver och glas som möbler och design. I tider där möjligheten att njuta av restaurangupplevelser är något begränsad ger detta tema den perfekta möjligheten att förhöja måltidsupplevelsen i sitt eget hem.

Temaaauktionen pågår mellan 15 - 25 september.

 
143 föremål
BESTICKSERVIS, 37 delar, silver, GAB, Eskilstuna, 1997-98.
BESTICKSERVIS, 37 delar, silver, GAB, Eskilstuna, 1997-98.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CG Hallberg, gallerskålar, ett par, silver, Stockholm 1912.
CG Hallberg, gallerskålar, ett par, silver, Stockholm 1912.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
SELTERGLAS, 15 stycken, snarlika. Empire, 1800-tal.
SELTERGLAS, 15 stycken, snarlika. Empire, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 750 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SAARA HOPEA, VINGLAS, 12 st, "Traviata", Notsjö.
SAARA HOPEA, VINGLAS, 12 st, "Traviata", Notsjö.
Klubbat pris 
350 EUR
Utropspris
300 EUR
VINKYLARE, England, omkring 1900.
VINKYLARE, England, omkring 1900.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL, silver MEMA, Lidköping 1988.
SKÅL, silver MEMA, Lidköping 1988.
Klubbat pris 
3 221 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GLASSERVIS, 61 delar, 1900-tal.
GLASSERVIS, 61 delar, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 444 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skålfat, silver, Köpenhamn 1949.
Skålfat, silver, Köpenhamn 1949.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUSTAF HENRIK SIDWALL, soppslev, silver, Norrköping 1794.
GUSTAF HENRIK SIDWALL, soppslev, silver, Norrköping 1794.
Klubbat pris 
3 550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TESERVIS, 6 delar, porslin, Korniloff, St Petersburg.
TESERVIS, 6 delar, porslin, Korniloff, St Petersburg.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VINGLAS 10 st., sekelskiftet 18/1900.
VINGLAS 10 st., sekelskiftet 18/1900.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BRICKA, porslin. Meissen, 1900-talets första hälft.
BRICKA, porslin. Meissen, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SIGNE SOHLMAN servetter, 18st, "Drakmönstret", Almedahls,
SIGNE SOHLMAN servetter, 18st, "Drakmönstret", Almedahls,
Klubbat pris 
2 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JOSEF FRANK, hummertallrikar, 6 st, glas, Firma Svenskt Tenn.
JOSEF FRANK, hummertallrikar, 6 st, glas, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KOPPAR med FAT, 10 stycken, porslin. 1700-tal, troligen Tournay.
KOPPAR med FAT, 10 stycken, porslin. 1700-tal, troligen Tournay.
Klubbat pris 
18 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DUKAR, 1+1 st samt SERVETTER, 9 + 22 st, linnedamast.
DUKAR, 1+1 st samt SERVETTER, 9 + 22 st, linnedamast.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VINGLAS, 6 st, empire, 1800-talets första hälft.
VINGLAS, 6 st, empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skål, silver 800/1000, Tyskland 1900-talets början.
Skål, silver 800/1000, Tyskland 1900-talets början.
Klubbat pris 
2 850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DUKAR, 1+1 st samt 12 st SERVETTER, linnedamast.
DUKAR, 1+1 st samt 12 st SERVETTER, linnedamast.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DUK, hellinne, "Gästabud", Klässbols Linneväveri.
DUK, hellinne, "Gästabud", Klässbols Linneväveri.
Klubbat pris 
3 275 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DRICKSGLAS, 18 st, 1910-20-tal.
DRICKSGLAS, 18 st, 1910-20-tal.
Klubbat pris 
510 EUR
Utropspris
200 EUR
CHAMPAGNEKYLARE, trä, 1800-tal.
CHAMPAGNEKYLARE, trä, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERTIL VALLIEN, skål, glas, Boda Åfors.
BERTIL VALLIEN, skål, glas, Boda Åfors.
Klubbat pris 
400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Adolf Zethelius, matskedar 6 st, silver, Stockholm 1835.
Adolf Zethelius, matskedar 6 st, silver, Stockholm 1835.
Klubbat pris 
2 050 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KÅSA, miniatyr, allmoge, 1700-tal.
KÅSA, miniatyr, allmoge, 1700-tal.
Klubbat pris 
850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TERRIN med LOCK, fajans. Nordeuropa, 1700-tal.
TERRIN med LOCK, fajans. Nordeuropa, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 4 st, 1800-talets mitt.
STOLAR, 4 st, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TÅRTSPADE, silver, Stockholm 1854.
TÅRTSPADE, silver, Stockholm 1854.
Klubbat pris 
140 EUR
Utropspris
150 EUR
TILLBRINGARE med GLAS, 6 st, 1910-1920-tal.
TILLBRINGARE med GLAS, 6 st, 1910-1920-tal.
Klubbat pris 
220 EUR
Utropspris
150 EUR