GUSTAF HENRIK SIDWALL, soppslev, silver, Norrköping 1794.

Modell Svensk rund. Stämplad med vapensköld för adliga ätten Nordenbielke (nr 2212). Graverad lodangivelse 22 1/4 lod. Längd 42 cm. Vikt 280 gram.

Slitage. Lagningar.

Lars Bogman, adlad Nordenbielke, f. 1745, överskeppsbyggmästare vid arméns flotta i Stockholm, överste och sedemera chef för konstruktionskontoret, adlad 1809. Utbildad hos sin morbror Fredrik Henrik af Chapman.

Klubbat pris
3 550
315
329
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (12 bud)
25 sep 2020 9:10
3 550 SEK
25 sep 2020 9:10
3 500 SEK
24 sep 2020 14:20
3 350 SEK
24 sep 2020 14:20
3 150 SEK
24 sep 2020 13:01
2 950 SEK
24 sep 2020 13:01
2 750 SEK
24 sep 2020 8:42
2 400 SEK
24 sep 2020 8:42
2 200 SEK
23 sep 2020 19:30
2 000 SEK
22 sep 2020 14:29
1 900 SEK
19 sep 2020 16:32
1 800 SEK
15 sep 2020 19:17
1 500 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14