BRICKA, porslin. Meissen, 1900-talets första hälft.

Dekor i underglasyrblått av lökmönstret. Inpressat märke 297. Märkt med fabriksmärke i underglasyrblått. Mått 41x41 cm.

Obet slitage.

Proveniens

Lökmönstret (tyska: Zwiebelmuster, engelska: Blue Onion) är ett koboltblått porslinsmönster som skapades efter 1730 och sedan dess handmålats i Meissen i Sachsen i nuvarande Tyskland.

Beteckningen lökmönster (Zwiebelmuster) uppstod först på 1800-talet, och mönstret på tallriksbrättet föreställer egentligen granatäpplen och persikor, symboler för fruktbarhet och långt liv. I tallrikens centrum, på spegeln, återfinns bambu, pioner och aster.

Klubbat pris
2 400
210
219
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (9 bud)
25 sep 2020 16:29
2 400 SEK
25 sep 2020 16:29
2 200 SEK
25 sep 2020 16:29
2 000 SEK
25 sep 2020 16:29
1 900 SEK
25 sep 2020 8:07
1 800 SEK
24 sep 2020 19:02
900 SEK
22 sep 2020 18:46
800 SEK
18 sep 2020 18:03
750 SEK
16 sep 2020 10:19
500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02