Kan inte nå servern

Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

KAFFESERVIS, 33 delar, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen, Danmark.

Dekor i blått. Bestående av; Kaffekanna, modellnummer 179. Höjd 25,5 cm. Sockerskål med lock, modellnummer 1680, höjd 11,5 cm. Gräddkanna, modelln nummer 1538. Höjd 10 cm. Bricka, modellnummer 1694. Andra sortering. 12 assietter, modellnummer 1626. Diameter 15 cm. En med större nagg. 12 kaffekoppar med fat, modellnummer 1549, samt en 1870. En spräckt. Tre fat med nagg. Två runda servingsfat, diameter 26-29 cm. modellnummer 1864 0ch 1691. Tre ovala serveringsfat, 2:a sortering, längd 23-25 cm.

Nagg, delvis andra sortering. En kopp spräckt.

Formgivare

Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 200
S
E
K
282
E
U
R
295
USD
Utropspris
3 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (9 bud)
4
A
25 sep 2020 18:12
3 200 SEK
5
25 sep 2020 18:12
3 000 SEK
4
A
25 sep 2020 18:12
2 800 SEK
5
25 sep 2020 18:12
2 600 SEK
4
24 sep 2020 22:18
2 400 SEK
3
23 sep 2020 22:23
2 200 SEK
1
18 sep 2020 18:48
2 000 SEK
2
16 sep 2020 0:29
800 SEK
1
15 sep 2020 16:45
300 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation