SLEVAR, 4 st, silver, Sverige och England 1700- och 1800-tal.

Svarvade träskaft. Silverslev bredd 8 - 11 cm.
Längd 39 cm, stämplad Olof Hellman, Stockholm 1795.
Längd 40 cm, stämplad Andreas Malmstedt, Landskrona (verksam 1852-94).
Längd 43 cm, Daniel Hallman, Stockholm 1807.
Längd 36 cm, otydlig mästarstämpel, London 1819.

Toppdekor saknas. Den engelska med möjligen ej ursprungligen ihophörande delar, senare gravering. Åldersrelaterat slitage.

Klubbat pris
180
2 029
188
Utropspris
250 EUR
Budhistorik (5 bud)
24 sep 2020 11:52
180 EUR
19 sep 2020 19:23
160 EUR
16 sep 2020 22:08
110 EUR
16 sep 2020 5:33
100 EUR
15 sep 2020 18:45
50 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492