Kan inte nå servern

Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

ROYAL COPENHAGEN, mat-/samt kaffeservis, 74 delar, porslin. "Musselmalet", Danmark, 1900-talets andra hälft.

Bestående av:
13 djupa fat, 566, 21,5 cm (1 andrasortering).
12 tallrikar, 571, 25,5 cm (2 andrasortering).
12 förrättstallrikar, 572, 22,5 cm (1 andrasortering).
13 assietter, 575, 16 cm.
1 terrin med lock, 694, längd 24 cm (andrasortering).
1 serveringsfat, 515, 21x21 cm (andrasortering).
1 fat, 552, längd 22,5 cm.
1 skålfat, 513, 21,5 cm. (andrasortering).
1 serveringsfat, 533, längd 36 cm (andrasortering).
1 såsbåt, 24 cm.
1 såssnipa, 308, längd 16,5 cm.
6 tekoppar med fat, 524, diameter på fat 16,5 cm (andrasortering).
11 koppar med 12 fat, 719, diameter på fat 12,5 cm (1 kopp med nagg, 3 koppar andrasortering)

Slitage. Några med skador. Några andrasortering.

Formgivare

Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
21 050
S
E
K
1 858
E
U
R
1 938
USD
Utropspris
6 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (29 bud)
10
25 sep 2020 19:34
21 050 SEK
14
A
25 sep 2020 19:34
20 050 SEK
14
25 sep 2020 14:45
15 500 SEK
10
24 sep 2020 23:27
15 000 SEK
14
24 sep 2020 14:58
14 500 SEK
15
24 sep 2020 10:54
14 000 SEK
14
A
24 sep 2020 10:54
13 500 SEK
15
24 sep 2020 10:54
13 000 SEK
14
21 sep 2020 14:39
12 500 SEK
12
A
21 sep 2020 14:39
12 000 SEK
12
A
18 sep 2020 0:27
6 800 SEK
13
18 sep 2020 0:27
6 600 SEK
12
17 sep 2020 14:15
6 400 SEK
9
17 sep 2020 13:11
6 200 SEK
11
17 sep 2020 12:22
6 000 SEK
10
17 sep 2020 11:31
5 800 SEK
9
17 sep 2020 11:11
5 600 SEK
8
A
17 sep 2020 11:11
5 500 SEK
8
17 sep 2020 7:27
5 400 SEK
7
16 sep 2020 21:28
5 200 SEK
6
A
16 sep 2020 21:28
5 000 SEK
6
A
16 sep 2020 21:27
4 800 SEK
7
16 sep 2020 21:27
4 600 SEK
6
16 sep 2020 13:29
4 400 SEK
5
16 sep 2020 10:00
4 200 SEK
4
15 sep 2020 20:12
4 000 SEK
3
15 sep 2020 17:44
2 000 SEK
2
15 sep 2020 17:32
1 000 SEK
1
15 sep 2020 16:47
300 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation