1257487
SERVIS, ca 109 dlr, "Meissen" Rörstrand, 1880-tal porslin
Servis, ca 109 dlr, "meissen" rörstrand, 1880-tal porslin.

Bestående av;
1 uppläggningsfat, längd 60 cm (missfärgat),
1 uppläggningsfat, längd 52 cm,
2 uppläggningsfat, längd 45 cm,
2 uppläggningsfat, diameter 32 cm,
3 lövformade skålfat,
49 tallrikar, diameter 25 cm (2 spräckta/lagade),
15 djupa, diameter 25 cm,
24 tallrikar, diameter 21,5 cm,
12 assietter, diameter 18,5 cm (1 lagad),
alla delar med monogram AWL undertill.

Bruksslitage. (Se anmärkning vid resp föremål)

Proveniens

Garvare Anders Wilhelm Lundin, Stockholm.

Övrigt

Medföljer menu för AW Lundins 60-års middag 1882 då man avåt en 15-rätters middag med bla portvin från 1815. Baksidan med program för musik spelad under middagen.
Medföljer även två gafflar i silver (Möllenborg 1846) som användes under middagen.

En av de sista garvarna i Stockholm var Anders Wilhelm Lundin och hans brorson Eugéne Lundin som hade sin tillverkning på Gravaregatan kring sekelskiftet 1900. Garvar Lundins gränd som leder ner mot Norr Mälarstrand öster om Kungsholmstorg påminner om detta.

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Slutpris
27 000
2 605
3 056
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (46 bud)
19 sep 19:09
27 000 SEK
19 sep 19:08
26 000 SEK
19 sep 19:07
25 000 SEK
19 sep 19:07
24 100 SEK
19 sep 19:06
23 100 SEK