Kan inte nå servern

Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

ROYAL COPENHAGEN, kaffeservis, 40 delar, porslin. "Musselmalet", Danmark.

Bestående av:
8 koppar med 6 fat, 76, diameter på fat 14,5 cm.
4 koppar med 5 fat, 86, diameter på fat 15 cm (4 fat med sprickor samt nagg, koppar med nagg).
9 assietter, 180, 16,5 cm.
1 vas, 2183, höjd 6 cm (andrasortering).
1 fat, 147, 22 cm.
2 fat, 140,15 cm (andrasortering).
1 tallrik, 177, 22,5 cm.
1 grädd/mjölkkanna, 59, höjd 8 cm.
2 skålar, 199, 4 cm.
1 saltkar, 439.
6 fat, 7, 7 cm (3 med nagg).
1 kanna med lock, 258, längd 21 cm.
1 sockerskål på fat med lock, 399, 14,5 cm (lock med skador).
1 kanna, 561, höjd 13 cm (skador).
1 skål på fot, 196, 7,5 cm (nagg).

1 fat, 1130 medföljes. 1 sockerskål medföljes. 1 bricka av Bing & Gröndahl medföljes. Slitage. Få med nagg samt skador.

Formgivare

Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
8 200
S
E
K
724
E
U
R
755
USD
Utropspris
4 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (32 bud)
10
25 sep 2020 14:33
8 200 SEK
9
A
25 sep 2020 14:33
8 000 SEK
9
25 sep 2020 14:33
7 700 SEK
10
A
25 sep 2020 14:32
7 500 SEK
9
25 sep 2020 14:32
7 500 SEK
10
A
25 sep 2020 14:32
7 300 SEK
9
25 sep 2020 14:32
7 100 SEK
10
25 sep 2020 14:30
6 900 SEK
9
25 sep 2020 14:29
6 700 SEK
10
A
25 sep 2020 14:29
6 500 SEK
9
25 sep 2020 14:29
6 410 SEK
10
A
25 sep 2020 14:28
6 205 SEK
9
25 sep 2020 14:28
6 005 SEK
10
A
25 sep 2020 14:28
5 700 SEK
9
25 sep 2020 14:28
5 500 SEK
10
A
25 sep 2020 14:23
4 800 SEK
3
25 sep 2020 14:23
4 600 SEK
10
25 sep 2020 14:23
4 400 SEK
9
A
25 sep 2020 14:23
4 200 SEK
9
A
25 sep 2020 13:18
3 400 SEK
4
25 sep 2020 13:18
3 200 SEK
9
A
25 sep 2020 13:18
2 600 SEK
4
25 sep 2020 13:18
2 400 SEK
9
21 sep 2020 14:37
2 000 SEK
8
18 sep 2020 15:39
900 SEK
7
18 sep 2020 9:34
800 SEK
6
18 sep 2020 0:35
700 SEK
5
17 sep 2020 22:34
650 SEK
4
17 sep 2020 22:16
600 SEK
3
17 sep 2020 22:12
500 SEK
2
17 sep 2020 20:27
400 SEK
1
17 sep 2020 17:22
300 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation