Design ÖvrigtGunnar Nylund
1240741
Gunnar Nylund
(Sverige, 1904-1997)
Gunnar nylund, skulptur, lejonhuvud, rörstrand 1900-talets mitt.

GUNNAR NYLUND, skulptur, lejonhuvud, Rörstrand 1900-talets mitt.

Stengods, glasyr i gula och bruna nyanser, signerad R GN SWEDEN och etikettmärkt. Höjd 19,5 cm.

Fotringen med obetydlig bränningsdefekt, helhetsintrycket är gott.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - V21
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas

3 dagar 1 timme
4 400
427
508
Utropspris
5 000 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 4 600 SEK. Läs mer.
Budhistorik (6 bud)
3 aug 14:40
4 400 SEK
3 aug 14:40
4 200 SEK
2 aug 21:46
4 000 SEK
1 aug 21:44
3 800 SEK
30 jul 10:13
3 000 SEK