Gunnar Nylund

Upptäck Gunnar Nylunds keramiska värld av skulpterade djurfiguriner för Rörstrand, exotiska färgstarka fåglar i chamotterat stengods, ett antal olika djur i stengods, skickligt utförda med varierande glasyrer och ett stort urval dekorativa vaser, bl a ur den populära konstgodsserien "Flambé" från 1930-40-talet och ett antal kraftfulla och skulpturala chamott-vaser.

31 föremål
GUNNAR NYLUND, vas Rörstrand, 1900-talets mitt.
Slutpris
5 309 SEK
Utropspris
2 500 SEK