Design ÖvrigtGunnar Nylund
1240743
Gunnar Nylund
(Sverige, 1904-1997)
Gunnar nylund, hästar, 2 st, chamotterat stengods, rörstrand 1900-talets mitt.

GUNNAR NYLUND, hästar, 2 st, chamotterat stengods, Rörstrand 1900-talets mitt.

Glasyr i gult, beige och grönt, signerade R och snirkelsignatur GN. Höjd 17-18 cm, längd 24-25 cm.

En med glasyrmista på manen och litet glasyrnagg baskanten, i övrigt är helhetsintrycket gott.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - V24
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas

20 minuter 11 sekunder
1 800
175
207
Utropspris
3 000 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 1 900 SEK. Läs mer.
Budhistorik (3 bud)
7 aug 20:44
1 800 SEK
1 aug 14:34
1 500 SEK
29 jul 13:59
1 000 SEK