Design ÖvrigtGunnar Nylund
1240769
Gunnar Nylund
(Sverige, 1904-1997)
Gunnar nylund & oskar dahl, urna med lock, stengods, "flambé", rörstrand 1930-40-tal.

GUNNAR NYLUND & OSKAR DAHL, urna med lock, stengods, "Flambé", Rörstrand 1930-40-tal.

Dekor av nakna figurer med hjortar i landskap i grönt, vitt, brunt och guld, stämplad FLAMBÉ R RÖRSTRAND MODELL NYLUND SVERIGE DEKOR OSKAR DAHL. Höjd 25 cm, diameter 17,5 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - V21
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
9 600
931
1 103
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (33 bud)
8
7 aug 21:23
9 600 SEK
9
7 aug 21:23
9 400 SEK
9
7 aug 21:22
9 200 SEK
8
7 aug 21:21
9 000 SEK
9
7 aug 21:21
9 000 SEK