Design ÖvrigtGunnar Nylund
1240762
Gunnar Nylund
(Sverige, 1904-1997)
Gunnar nylund, urna, stengods, "flambé", rörstrand 1930-40-tal, unik dekor.

GUNNAR NYLUND, urna, stengods, "Flambé", Rörstrand 1930-40-tal, unik dekor.

Oval med hänklar, brun-beige glasyr med målad dekor i guld av hjortar. Signerad FLAMBÉ RÖRSTRAND MODELL NYLUND ALP LIDKÖPING SWEDEN DEKOR: OLSON UNIK 6010. Mått 26 x 13 cm, höjd 23 cm.

Helhetsintrycket är gott med ett obetydligt nagg på insidan av fotringen.

Placering: Inkommande transporter Geijersgatan
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
3 550
344
408
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (15 bud)
8
7 aug 2:46
3 550 SEK
7 aug 2:46
3 500 SEK
3 aug 18:53
3 000 SEK
3 aug 18:53
2 800 SEK
3 aug 12:56
2 700 SEK