Design ÖvrigtGunnar Nylund
1240747
Gunnar Nylund
(Sverige, 1904-1997)
Gunnar nylund, hermelin, chamotterat stengods, rörstrand 1900-talets mitt.

GUNNAR NYLUND, hermelin, chamotterat stengods, Rörstrand 1900-talets mitt.

Glasyr i gröna, bruna och gula nyanser, signerad R med "snirkelsignatur" GN. Höjd 17, längd 22 cm.

Smärre glasyrkrackelyr, helhetsintrycket är gott.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - V24
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
1 800
175
207
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (13 bud)
7 aug 12:14
1 800 SEK
7 aug 12:14
1 700 SEK
7 aug 12:10
1 300 SEK
7 aug 12:10
1 200 SEK
7 aug 8:25
1 100 SEK