Design ÖvrigtGunnar Nylund
1240745
Gunnar Nylund
(Sverige, 1904-1997)
Gunnar nylund, skulpturer, 2 st, fåglar, rörstrand, 1900-talets mitt.

GUNNAR NYLUND, skulpturer, 2 st, fåglar, Rörstrand, 1900-talets mitt.

Chamotterat stengods, bl a i form av en lyrfågel, glaserad i turkost och grönt samt olika blå nyanser, sigerade R GN, avarav en med snirkelsignatur. Höjd 19 och 21,5 cm.

Lyrfågel med lagad vinge och ytterkant på stjärtfjäder, den andra med lagad vinge och stjärtfjäder samt litet nagg.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - V24

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas

9 timmar 35 minuter
1 700
165
195
Utropspris
2 500 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 1 800 SEK. Läs mer.
Budhistorik (6 bud)
6 aug 22:01
1 700 SEK
6 aug 22:01
1 600 SEK
3 aug 21:34
1 200 SEK
1 aug 10:14
1 100 SEK
31 jul 21:35
1 000 SEK