Design ÖvrigtGunnar Nylund
1240756

Gunnar Nylund

(Sverige, 1904-1997)
Gunnar nylund, stående hermelin, rörstrand 1900-talets mitt, unik.

GUNNAR NYLUND, stående hermelin, Rörstrand 1900-talets mitt, unik.

Stengods, glasyr i bruna nyanser med inslag av gråblått, signerad R SWEDEN G. NYLUND UNIK. Höjd 28,5 cm.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77

Utropspris
3 000 SEK