1237224
Petter Adolf Sjöberg, sockerskrin, silver, Stockholm 1812.
Petter adolf sjöberg, sockerskrin, silver, stockholm 1812.

Ovalt, på fyra tassfötter, slätt med räflade kantband. Fällbart lock, med grepp i bladrosett. Nyckelhål. Undertill initialer. Längd 16,5 cm, höjd 10 cm, vikt 694 gram.

Slitage, en fot intryckt, bucklor, nyckel saknas.

Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)703 18 24 31

Utropspris
8 000 SEK