Selected antiques

Temaauktionen ”Selected Antiques” innehåller föremål från flera sekler från 1700-tal till 1800-tal, så som gustavianska möbler, förgyllda bronser, vackra kandelabrar och högklassiga stilmöbler. Konsten består av bland annat några fina stilleben från 1700-talet, ett antal porträtt i olja och ljuva landskapsmålningar.

Se även diverse föremål som mattor och mindre objekt av tenn, porslin och silver.

Fråga oss om du vill veta mer om föremålen eller vill ha råd inför budgivning.

133 föremål
HOLLÄNDSK SKOLA, 1700-tal, olja på duk.
14 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BULTLÅS, 7 st. Smide, 1700-tal.
2 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SÄNGSTOMME, gustaviansk stil, 1900-tal.
7 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
DOSOR, 7 st, mässing, plåt, 1700/1800-tal.
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPEGEL/RAM, gustaviansk, 1700-tal.
7 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
THURE WALLNER, olja på duk, signerad.
13 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HOLLÄNDSK SKOLA 16/1700-tal, olja på duk.
6 200 SEK
Utropspris
15 000 SEK
LJUSSTAKE, s k Blekingestake, 1811.
600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ELDHUNDAR, ett par, Louis XV-stil, 1800-tal.
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DUMBWAITER, 1800-tal England.
1 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
POTTSKÅP, 1900-talets första hälft.
300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, troligen Tyskland, rokoko, 1700-talets mitt.
3 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
DAVID VON KRAFFT, hans krets, olja på duk.
6 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
KONSOLBORD, Rokoko, Sverige, 1700-talets andra hälft.
10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JAN ZOETELIEF TROMP, olja på duk, signerad.
12 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
FAT, tenn, av Johan Lang, Stockholm, stämplat 1717.
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KAFFEKANNA, nysilver, 1800-tal. Nyrokoko.
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
THOMAS ROWLANDSON, etsning, handkolorerad.
400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
EGBERT VAN HEEMSKERK, hans krets, olja på duk.
3 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
VASER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Dosa, silver, ostämplad, Sverige 1700-tal.
2 201 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
6 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CARL AUGUST EHRENSVÄRD, tillskriven, tuschlavering.
2 200 SEK
Utropspris
9 000 SEK
JOHAN STRAS, bägare, silver, Stockhom 1795.
3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RÖKELSEKAR, brons, Japan, 1800-tal.
950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORD, sengustavianskt, 1800-talets början.
3 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
FAT/SKÅLFAT, 4 st, tenn, 1700-tal.
2 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
WILLEM DE POORTER, hans efterföljd, olja på pannå.
3 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
PER EKSTRÖM, olja på duk, signerad.
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, Gustavianska, sent 1700-tal.
4 200 SEK
Utropspris
18 000 SEK
LJUSSTAKAR, tenn, 7 st (2+2+2+1), 1800-tal.
3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKRIVSTÄLL, empire, 1800-talets början.
2 150 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HÄNGSKÅP, allmoge, Dalarna, 1700-/1800-tal.
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLYSTRAR, ett par, Louis Seize-stil, 1800-tal.
5 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BORDSPENDYL, empire, 1800-talets första hälft.
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKRIVBYRÅ, 1800-talets första hälft.
5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Taburetter, ett par, Louis XV, 1700-tal.
6 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKRIN, 2 st, allmoge, 1800-talets första hälft.
950 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BRICKA, plåt, empire, 1800-talets första hälft.
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK