Berndt Johan Frodelius, sockerskålar, ett par, silver, Marstrand 1788. Gustavianska.

Urnformade, på kvadratisk bas, uppsvängda parställda hänklar med pärlstav samt toppiga lock med bärknopp. På liven stora medaljonger med landskapsmotiv. Även locken med stämplar. Höjd 27 cm, total vikt 1.212 gram.

Slitage.

Utropspris
12 000 SEK