Bägare, silver, oidentifierad mästarstämpel, Wien 1763.

Senare kontrollstämplar. Delvis förgylld, klockformad, på indragen fot, molnformad dekor med svängda kannelyrer. Höjd 8 cm, vikt 126,5 gram.

Slitage, små bristningar.

Utropspris
4 000 SEK