1257589
Petter Gustaf Bylander
(Sverige, 1777-1859)
Spegel / vÄggfÄlt, empire, petter gustaf bylander, (spegelfabrikör och skulptör i göteborg 1804-1859).

SPEGEL / VÄGGFÄLT, empire, Petter Gustaf Bylander, (spegelfabrikör och skulptör i Göteborg 1804-1859).

Förgylld och bronserad, delvis målat. Flankerad av kolonner. Tudelat glas. Etikettmärkt. 176 x 73 cm.

Slitage. Dekorbortfall. Smärre färgbortfall. Delvis maskstungen.

Christian Olsén
Christian Olsén
Filialchef Västberga
+46 (0)703 09 56 57

Utropspris
4 000 SEK