Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

PORSLINSFÖREMÅL, 17 delar, Qingdynastin, 1700-1800-tal

Bestående av:
2 kannor, höjd 10-12 cm.
4 koppar, diameter 6,5-8 cm.
1 skål, längd 10,5 cm.
1 kopp med fat, cappuciner glasyr, diameter på fat 11,5 cm.
2 koppar med handtag, höjd 6-6,5 cm.
1 vas, mandarikdekor, höjd 14,5 cm.

1800-tal:
5 askar med 4 lock (1 ej tillhörande men samtida), diameter 5-9 cm.
1 skålfat på fot, längd 17,5 cm.

Sprickor på några. Slitage. Nagg.

Utropspris
2 500 SEK