Arts of Asia

Höstens upplaga av den återkommande temaauktionen Arts of Asia innehåller föremål från flera privata samlingar, utvalda objekt som fungerar väl i moderna liksom klassiska hem. Utbudet visar bredden av asiatiskt konsthantverk och dess långa och fascinerande historia.

227 föremål
TALLRIKAR, 30 st, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
8 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KRUKA, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
6 208 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, färgträsnitt. Japan, 1900-tal.
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VATTENDROPPARE, porslin. Korea, 1800-/1900-tal.
2 208 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PLAKETTER, ett par, porslin, Qingdynastin, sent 1800-tal.
22 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PANEL, trä. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, porslin. Japan, 1800-tal.
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT på FOT, keramik. Sen Qingdynasti.
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VASER, par, porslin. Kina, 1900-tal.
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FIGURINER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKÅL, keramik. Sjöfynd. Korea, Koryo.
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PENSELBAD, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
5 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ASK med LOCK, trä. Kina, 1900-tal.
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
BOJAN, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FAT, porslin. Kina, 1900-tal.
3 461 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, brons. Japan, 1900-tal. Signerad.
5 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Chokosai Eisho, efter, färgträsnitt, Japan, signerad.
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, brons. Tangdynastin (618-907).
1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Fat, ett par, porslin. Kina, 1900-tal med märke.
3 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TUPPAR, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ASK med LOCK, hardwood. Kina, 1900-tal.
1 049 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Silkesmålning, Japan 1800-talets slut.
30 EUR
Utropspris
300 EUR
BOJAN, porslin, Qingdynastin,1700-tal.
4 208 SEK
Utropspris
3 000 SEK