SKULPTURGRUPPER, två stycken, soapstone. Kina, 1900-tal.

En föreställande guanyin med adorant. Höjd 30 cm. En hovdam samt man. Höjd circa 12,5 cm. Höjd med träställ 15,5 cm. Trästället med inskription.

Slitage. Naturliga sprickor och inneslutningar. En hand lagad.

Utropspris
4 000 SEK