Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284

TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qingynastin, Yongzheng (1723-35).

Dekor i famille rosefärger bl.a. i relief av tuppar och blommor i trädgård. Höjd 11 cm. Längd 14,5 cm.

Lock och kanna samtida men troligen ej ursprungligen sammanhörande. Nagg. Lagningar av grenverk.

Utropspris
6 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13