VAS, SKÅL samt DOSA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1700/1800-tal samt Europa, 1900-tal.

Bestående av:
1 bordslampa, balusterformad, med otiv av fåglar. Total höjd utan skärm 42 cm (skador).
1 tedosa med senare lock, med motiv av figurer i palatsmiljö. Total höjd 11 cm (sprickor, nagg).
1 skålfat, med motiv av tuppar, diameter 20 cm (stjärnspricka).

Slitage. Flera med skador.

Utropspris
1 500 SEK