Fabian Lundqvist

(Sverige, 1913-1989)
Fabian Lundqvist
(Sverige, 1913-1989)

Fabian Lundqvist, olja på duk, signerad.

Stående figurer. 46x70 cm.

Krackelyr.

Skåne som är Sveriges sydligaste landskap har genom tiderna haft flera framstående konstnärer. Vissa har gjort sig kända över hela världen medan andra är kända i Sverige och några har aldrig låtit sig talas om utanför landskapets gränser.

I detta tema finner ni en samling av både kända och okända skånska konstnärer som alla ändå är representativa för Skåne. Är du ute efter ett stilleben, kanske ett landskap eller ett konkret motiv att hänga på väggen? Botanisera bland dessa spännande konstverk utförda av konstnärer från Skåne.

Utropspris
3 000 SEK

Ellinor Bylander
Ellinor Bylander
Värderare. Tjänstledig.