Konstnärer från Skåne

Sveriges Sydligaste landskap, Skåne, har genom tiderna haft flera framstående konstnärer. Vissa har gjort sig kända över hela världen, andra är kända runt om i Sverige och några har aldrig låtit sig talas om utanför landskapets gränser. I detta temat finner ni en samling av Skånska konstnärer, både kända och okända men ändå är representativa för Skåne. Är du ute efter ett stilleben, kanske ett landskap eller ett konkret motiv att hänga på väggen? Botanisera bland dessa spännande konstverk utförda av konstnärer från Skåne

88 föremål
OLOF KRUMLINDE, olja på duk, signerad.
Slutpris
5 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR JONN, olja på pannå, signerad och daterad 59.
Slutpris
5 050 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Fabian Lundqvist, olja på duk, signerad.
Slutpris
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Gerhard Wihlborg, olja på duk, signerad.
Slutpris
7 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Leif Kander, olja på duk, signerad och daterad -03.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FABIAN LUNDQVIST, olja på duk, signerad.
Slutpris
4 599 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Holger Bäckström, mixed media.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS LARSSON, olja på duk signerad och daterad 50.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BERT JOHNNY NILSSON, akvarell signerad.
Utropspris
3 000 SEK
Arnold "Nolle" Svensson, olja på duk, signerad och daterad -78.
Slutpris
12 980 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
THEODOR JÖNSSON, olja på duk signerad och daterad 1927.
Slutpris
3 308 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kaj Stenman, olja på duk, signerad och daterad 1972.
Slutpris
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Henry Mayne, olja på pannå, signerad.
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MARTIN EMOND, olja på pannå, signerad.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Gunnar Johnsson, olja på duk, signerad.
Slutpris
7 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLOF KRUMLINDE, olja på duk, signerad och daterad -89.
Slutpris
4 450 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LILLEMOR RUDOLF-HALL, olja på duk signerad.
Slutpris
6 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Slutpris
4 311 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Gunnar Jonn, olja på duk, signerad och daterad -47.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BJÖRN ALMVIKEN olja på duk, signerad och daterad 86.
Slutpris
14 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Gerhard Wihlborg, olja på pannå, signerad.
Slutpris
5 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Hans Larsson, olja på duk, signerad och daterad -64.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Lillemor Rudolf-Hall, olja på duk, monogramsignerad.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORA VEGA HOLMSTRÖM, pastell signerad.
Slutpris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GERHARD NORDSTRÖM, olja på duk signerad.
Slutpris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Slutpris
3 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Leif Kander, olja på duk, signerad.
Utropspris
3 000 SEK
Slutpris
4 422 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Pär Siegård, olja på pannå, signerad.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Sven Hansson, olja på duk,ej signerad.
Slutpris
6 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LENNART ROSENSOHN, olja på duk, signerad.
Slutpris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Arnold "Nolle" Svensson, olja på duk, signerad och daterad -98.
Slutpris
14 300 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ARWID KARLSSON, olja duk, signerad.
Slutpris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Jules Schyl, olja på duk, signerad (ristad).
Slutpris
11 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HANS LARSSON, olja på duk signerad och daterad 62.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORA VEGA HOLMSTRÖM, kol på duk signerad.
Slutpris
3 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ola Billgren, tusch signerad och daterad -60.
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
NILS FORSBERG, olja på pannå, signerad och daterad 1933.
Slutpris
5 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BJÖRN ALMVIKEN, olja på duk signerad och daterad 87.
Slutpris
7 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CO Hultén, olja på duk, signerad och daterad 1961.
Slutpris
16 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
JULES SCHYL, akvarell signerad och daterad 65.
Slutpris
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Jette Stoltz, olja på duk, signerad.
Slutpris
26 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HANS LARSSON, olja på duk signerad o h daterad 43.
Slutpris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHAN JOHANSSON, olja på duk signerad.
Slutpris
7 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ANITA NILSSON, krita signerad och daterad 1967.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
THEODOR JÖNSSON, olja på duk signerad och daterad 1916.
Slutpris
7 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Sigge Sundström, olja på duk signerad och daterad -88.
Slutpris
18 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KG NILSON, olja på duk signerad och daterad 1970.
Slutpris
12 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Slutpris
2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Gerhard Wihlborg, olja på duk, signerda och daterad 79.
Slutpris
6 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Fabian Lundqvist, olja på duk signerad.
Slutpris
6 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TORA VEGA HOLMSTRÖM, olja på duk signerad.
Slutpris
9 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
NILS FORSBERG, olja på duk, signerad och daterad 1922.
Slutpris
5 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Henning Malmström, pastell, signerad och daterad -42.
Slutpris
2 401 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Albert Krüger, olja på duk, signerad och daterda 1921.
Slutpris
3 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BERTIL BERNTSSON, olja på pannå signerad och daterad 65.
Slutpris
6 201 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Slutpris
3 050 SEK
Utropspris
3 000 SEK