Arne Jones E1299

Carl Michael von Hausswolff

(Sverige, Född 1956)
Carl Michael von Hausswolff
(Sverige, Född 1956)

Carl Michael von Hausswolff, fotografi ur Red Series signerad a tergo.

"Red On The Blood, Ekaterinburg, 2010". C-print monterad på aluminium och ramad utan glas, 194 x 134 cm inklusive ram.

Spridda ytliga repor.
Repa ca 30 mm i det svarta partiet.
Smärre slitage.
Ram med slitage.

Verken finns att se på Bukowskis, Berzelii Park 1
15 – 18 september, onsdag – fredag 11.00–17.00, lördag 11.00–15.00.

Uthämtning av inköpta verk
Bukowskis Västberga allé 3, från den 24 september

Proveniens

Galleri Niklas Belenius, Stockholm.

Konstnär

Hausswolff, Carl Michael f. 1956, konstnär och tonsättare. Han är en väletablerad internationell tonsättare och har framförallt gjort sig känd genom sina arbeten med olika former av ljudkonst. Sedan slutet av 70-talet har han som kompositör använt bandspelare som sitt huvudinstrument

Utropspris
18 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57