Contemporary Art Online

Måleri, fotografi, collage, teckningar, skulptur och väggobjekt – samtidskonsten innehåller en bred variation av material och uttryck. Höstens upplaga av Contemporary Art Online innehåller intressant samtida konst i olika tekniker, utvalda av Bukowskis specialister. Auktionen är ett populärt komplement till Bukowskis samtida Fine Art auktion Contemporary Art & Design som hålls två gånger varje år. Bland höjdpunkterna finns måleri av Peter Frie, Brian Belott och Martin Wickström samt fotografi av Luis Gispert, Terry O’Neill och Annika von Hausswolff. Missa inte heller verk på papper av Klara Kristalova, Lars Lerin, Andreas Eriksson och Bjarne Melgaard.
Verken finns att se på Bukowskis, Berzelii Park 1, 15 – 18 september, onsdag – fredag 11.00–17.00, lördag 11.00–15.00.
Auktionen avslutas online den 23 september
Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 24 september
Öppettider Västberga Allé 3
Måndag 10–17 Tisdag 10–19 Onsdag – Fredag 10–17 Lördag 11–15 Söndag: stängt

Se visningen virtuellt

144 föremål
Terry O'Neill, fotografi signerat och numrerat 15/50.
31 500 SEK
Utropspris
30 000 SEK
Patrik Andiné, olja på duk signerad.
42 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
Peter Frie, duk, signerad och daterad 88 a tergo.
92 000 SEK
Utropspris
80 000 SEK
BlundLund .CO.,LTD, signerad och daterad 2018 a tergo.
10 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
Makode Linde, skulptur bemålad plast signerad.
9 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Lars Lerin, akvarell, signerad och daterad -82.
69 000 SEK
Utropspris
80 000 SEK
Jean Hermanson, fotografi signerad a tergo.
7 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
Andrey Tarkovsky, fotografi upplaga 1/12.
10 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Peter Frie, trä, signerad och daterad 98 a tergo.
15 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
Andreas Eriksson, akvarell, signerad och daterad 2002.
7 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Helene Billgren, blandteknik på pannå, signerad.
31 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
Twan Janssen, akryl på duk, signerad på etikett a tergo.
5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Luis Gispert, "Blue Car", 2010.
60 000 SEK
Utropspris
80 000 SEK
Michael Manning, signerad a tergo. Akryl på duk.
13 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
Terry O'Neill, fotografi signerad och numrerad 3/50.
24 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
Dit- Cilinn, blandteknik. Utförd 2009.
4 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
Jack Robinson, Fotografi porträtt av Jack Nicholson.
6 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Marcus Eek, olja på duk, signerad a tergo.
14 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
Hans Hammarskiöld, fotografi signerad a tergo.
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Peter Frie, trä, signerad och daterad 99 a tergo.
25 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
Terry O'Neill, fotografi signerad och numrerad 5/50.
19 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Bjarne Melgaard, teckning, ej signerad.
13 503 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Terry O'Neill, fotografi signerad och numrerad 17/50.
18 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Ken Lum, väggobjekt, blandteknik på plexi.
33 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
Eugene Carchesio, akvarell, signerad.
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Robert Stanley, olja på duk signerad och daterad 1993.
54 000 SEK
Utropspris
70 000 SEK
Henning Hamilton, debris från Kalvö, utförd 2017.
5 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
Lennart Olson, fotografi med dedikation daterad 2003.
16 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Dena Yago, digitalt C-print monterad på aluminium, 2012.
18 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
Bjarne Melgaard, blandteknik, ej signerad.
40 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Alfred Boman, blandteknik signerad a tergo.
12 500 SEK
Utropspris
25 000 SEK
Jack Robinson, Fotografi porträtt av Clint Eastwood.
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
May Hands, blandteknik signerad 2013 a tergo.
15 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK