1346833

Rolf Hanson

(Sverige, Född 1953)
Rolf hanson, olja på pannå, signerad och daterad 1991 a tergo.

Rolf Hanson, olja på pannå, signerad och daterad 1991 a tergo.

"Omjavo". 121,5 x 122,5 cm.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - I202

Verken finns att se på Bukowskis, Berzelii Park 1
15 – 18 september, onsdag – fredag 11.00–17.00, lördag 11.00–15.00.

Uthämtning av inköpta verk
Bukowskis Västberga allé 3, från den 24 september

Rooseum, Malmö, "Rolf Hanson", 1995.

Lars Nittve,"Rolf Hanson", Rooseum 1995, jfr sid 42.

Övrigt

Rolf Hanson är aktuell med nyöppnad utställning på Galleri Hedenius, Sturegatan 36, fram till den 9 oktober.
Lars Nittve skriver i Rooseums utställningskatalog 1995 om Rolf Hanson:
"För precis som många målningar för tio år sedan kunde väcka associationer till Clyfford Still, associationer som i och för sig dog ut när man tittar på de båda konstnärerna lite närmare, på samma sätt börjar jag inför de senaste årens målningar tänka på parisiskt 50-tal. På konstnärer som Jean Michel Atlan, Jean Bazaine, Jean-Paul Riopelle och Viera da Silva. Även om inte heller denna association håller särskilt långt visar den på ett fascinerande sätt hur Rolf Hanson oavlåtligt utmanar sig själv och den trygghet han har i sin suveräna behärskning av de måleriska medlen. För vad är väl mer förkättrat och no-no, än denna parisiska salngsabstraktion - den är nästan så osynliggjord att man, för att åter ta min tankemodell till heders, borde intressera sig för den just av detta skäl. För Hanson är det dock nog mest en fråga om att hitta en punkt där han känner att det finns ett motstånd, en friktion eller dissonans som ger honom möjlighet att återigen pressa konventionen - måleriet - till det yttersta. Som gör att det känns som om dess hårt hoppressade ramar håller på att sprängas. Som gör att det, med en lika sliten som härlig klyscha, sjunger.”
Ur katalogtext av Lars Nittve, Rooseum Malmö 1995

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Klubbat pris
98 000
9 662
11 381
Utropspris
125 000 SEK
Budhistorik (15 bud)
16 sep 23:53
98 000 SEK
16 sep 4:48
96 000 SEK
15 sep 19:07
94 000 SEK
15 sep 19:01
92 000 SEK
15 sep 18:47
90 000 SEK