Photographs & Photo books

Fotografi – ett begrepp som innehåller så mycket. Inom kategorin finns flera olika genrer representerade, alltifrån dokumentära bilder eller arkitekturfotografi till modebilder, rockfoto och naturmotiv. Denna temaauktion visar en mängd olika uttryck genom bilder tagna av såväl väletablerade fotografer som ett urval samtida yngre svenska fotografer. Auktionen innehåller även ett antal signerade eller ovanliga fotoböcker där du har chansen att fördjupa dig i bland annat Richard Avedons livsverk. Fotografi är idag en självklar del av vår svenska konsthistoria. Konstformen har fått ett tydligt uppsving både publikt och kommersiellt på den skandinaviska marknaden under de senaste åren.

22 föremål
Ewa-Marie Rundquist, fotografi upplaga 1/1.
Slutpris
21 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Andreas Kock, fotografi signerad a tergo upplaga 9/15.
Slutpris
121 000 SEK
Utropspris
65 000 SEK
Antanas Sutkus, fotografi signerad a tergo.
Slutpris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
Walter Hirsch, fotografi, signerad a tergo.
Slutpris
36 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Tobias Regell, fotografi signerad och numrerad 3/20.
Slutpris
12 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Torbjörn Calvero, fotografi signerad och numrerad 1/10.
Slutpris
31 000 SEK
Utropspris
11 000 SEK
Felix Odell, fotografi signerad och numrerad 2/7 a tergo.
Slutpris
8 350 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Sally Mann, bok Immediate Family signerad.
Slutpris
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK