1260447
Tallrikar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Tallrikar, ett par, vapenporslin. qingdynastin, qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger av vapen för den danska ätten Bille-Brahe-Selby. Diameter 23 cm.

Sprickor, nagg. Retusch.

Proveniens

Purchased at Beijers Auktioner, Stockholm, 28.4.1989.

David S Howard, Vol 1. M4, page 376.

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Slutpris
5 263
522
635
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (21 bud)
19 jan 19:53
5 263 SEK
9
19 jan 19:53
5 063 SEK
9
19 jan 19:52
4 809 SEK
19 jan 19:52
4 609 SEK
9
19 jan 19:48
4 400 SEK